Dark Souls II to gra RPG, która należy do tych bardziej wymagających. Nietrudno się domyślić, że gra bez planu i bez określonej linii rozwoju może się okazać jeszcze trudniejsza, dlatego dobra strategia to podstawa. Aby osiągnąć zamierzony cel należy uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym, bo bez tego może być nam trudno. Tak więc grę należy zacząć od zaprojektowania swojej postaci i nie ma tu miejsca na pojęcie straty czasu – każda minuta poświęcona tej czynności wpłynie pozytywnie na całą rozgrywkę. To, jak potoczy się gra, zależy tylko od Ciebie, dlatego warto się zastanowić, na czym zależy Ci najbardziej i w to angażować swoją energię – nie zawsze warto rozkładać punkty „sprawiedliwie”, nie każdej bowiem postaci każda statystyka będzie po prostu potrzebna. Aby rozwinąć swoją postać podnosząc jej poziom na kolejny szczebelek ku górze, należy zgłosić się do Szmaragdowej Herald, podnosić sukcesywnie każdą statystykę po awansie w trakcie gry lub kupując coraz lepszy ekwipunek.
Rozwijanie postaci następuje dzięki odpowiedniemu dysponowaniu Duszami. Duszę są walutą w świecie gry Dark Souls II, jak sama nazwa wskazuje. Dusze zdobywamy walcząc z wrogami, a dokładniej rzecz ujmując, wyciągając je z padłych w walce przeciwników. Możemy je również pozyskiwać ze specjalnych przedmiotów. Dzięki nim możesz nie tylko bezpośrednio podwyższać swój poziom, ale również kupować ekwipunek, zaklęcia i ulepszać wszelkie elementy swojego wyposażenia.
Ilość Dusz, które posiadasz, zależy oczywiście od Twoich starań w grze. Warto wiedzieć, że w momencie Twojej śmierci Dusze znikają z Twojego ekwipunku, pozostając przy Twoich zwłokach do momentu, aż je zbierzesz raz jeszcze lub ponownie zginiesz – wtedy znikają bezpowrotnie. Ich ilość wyświetla się w dolnym, prawym rogu ekranu.
Klasa postaci
Pierwsza rzecz, jaką musisz zrobić to wybór klasy swojej postaci – warto się nad tym porządnie zastanowić, bo zmiana będzie niemożliwa. Oczywiście można wyprowadzić klasę statystykami i z maga stworzyć wojownika, jednakże granie w takim stylu pochłania niepotrzebną energię i zwyczajnie nie warto tracić czasu na takie pomyłki i ewentualne zmiany zdania w trakcie gry. Konsekwencja czyni grę lepszą – można się wtedy skupić na rozgrywce, a nie na szukaniu odpowiedniej postaci w jej trakcie. Klasa postaci powinna ściśle łączyć się z Twoim stylem gry i pomysłem na nią, dzięki czemu rozgrywka pójdzie płynniej i zdecydowanie przyjemniej niż w przypadku braku takiego dopasowania.
Jeśli zależy Ci na prostszym początku, warto pokusić się o Wojownika lub Rycerza, którzy zdecydowanie przodują w statystykach walki wnętrz. Znacznie trudniejszy będzie Człowiek Znikąd, jednakże jego statystyki dają zupełną dowolność w rozwoju, nie nakierowując Cię niczym na sposób, w jaki powinieneś to robić. To propozycja dla osób nie do końca zdecydowanych na początku, ale zdeterminowanych, aby grać w zgodzie ze swoimi bieżącymi potrzebami. To opcja również dla osób, które nie są w stanie określić swojego stylu gry na samym początku rozgrywki – to trochę ryzykowne zagranie, ale takie, które dostarczy wiele interesujących emocji w trakcie wszystkich przejść i potyczek z przeciwnikami i to nie tylko na początku. Na początku jednak będzie ich najwięcej.
Postać uniwersalna
Wybierając określoną klasę, warto się jej trzymać. Rozwijanie statystyk w sposób wyrównujący je wszystkie nie ma większego sensu, bo sprawia, że postać staje się uniwersalna – oznacza to, że przestaje być silna w konkretnej dziedzinie, stając się średnia we wszystkich. To, że postać posiada na niskim poziomie niektóre statystki, nie sprawia, że jest gorsza od innych – jest skupiona na konkretne umiejętności i to jej właśnie daje przewagę. Jeśli nie mamy umiejętności magicznych, możemy zwiększyć statystki odpowiedzialne za dobrą walkę wręcz, a mając niewielki poziom wigoru, możemy zainwestować w siłę, dając sobie przewagę w dużych obrażeniach. Wszystko zależy od nas, ale dobre, przemyślne wybory to podstawa.
Nie należy podejmować decyzji pod posiadany ekwipunek, ponieważ ten zawsze można zmienić. Nie należy też kierować się impulsem i emocjami w danym momencie, bo może się to skończyć kiepskim efektem później – nie warto tracić czasu na poprawianie swoich pomyłek.
Dusze, a śmierć
Biorąc pod uwagę fakt, że podatność bohaterów na śmierć jest zdecydowanie duża, wydawanie zdobytych Dusz na bieżąco jest bardziej niż rozsądne. Dzięki temu, że ich wydawanie będzie płynne, nie zaistnieje ryzyko całkowitej ich straty – przy silnym przeciwniku możemy zginąć kilka razy z rzędu, nie mając nawet czasu na powrót do swoich zwłok w celu odzyskania utraconych Dusz. Warto więc pamiętać o regularności – czasami bowiem jedna Dusza wystarczy, aby znacząco zmienić swoją postać.
Nie daj się ponosić impulsom
Zaprojektowałeś swoją postać w określony sposób, ale nie poznałeś od razu wszystkich istniejących w świecie gry przedmiotów, przez co ciągle będziesz poddawany pokusie, aby zmienić swój styl gry pod przedmiot, który Ci się spodoba. Nie warto tego robić, ponieważ różnorodność przedmiotów oferowanych w grze jest naprawdę duża i zawsze znajdzie się broń lub element zbroi, które pozwolą na rozwój wybranego na początku stylu walki. Jeśli więc zobaczymy jakiś przedmiot, który w pierwszej chwili chwyci nas za serce i rozum jednocześnie, warto sobie go odpuścić przynajmniej na chwilę. Wydajmy Dusze na rozwój postaci, szczególnie na początku rozgrywki, bo to zaowocuje lepszą rozgrywką później. Impulsywne kupowanie pozornie ciekawych przedmiotów może być dla nas zgubne. Zawsze warto na spokojnie zastanowić się, po co kupujemy dany przedmiot, bo może się okazać, że będzie ona nam naprawdę całkowicie zbędny, a po co wydawać walutę, o którą jest w zasadzie naprawdę ciężko?
Zarabiaj jak najwięcej i nie spiesz się
Aby rozwinąć swoją postać i zakupić potrzebny nam ekwipunek, należy posiadać Dusze. Aby je zdobyć, musimy pokonywać swoich przeciwników skutecznie i w jak największej ilości. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby na początku gry skupić się na zabijaniu wrogów pojawiających się tuż przy Ognisku. Ich ciągłe odnawianie się nam sprzyja, ponieważ w stosunkowo krótkim czasie jesteśmy w stanie zdobyć naprawdę dużo przydatnej waluty. Jeśli zauważymy, że przeciwnicy przestali się pojawiać przy danym Ognisku, należy udać się do kolejnego, gdzie będą się oni pojawiać przez kolejny czas.
Nie spiesz się
Jeśli znajdziesz przedmioty posiadające Duszę, zostaw je sobie na później. Ich nie traci się w momencie śmierci, dlatego warto użyć ich dopiero przed samą czynnością dotyczącą rozwoju postaci – chwilę przed zakupem elementu ekwipunku, czy też przed podwyższeniem swojego poziomu. Podczas rozgrywki będzie wiele sytuacji, w których znajdziemy tego rodzaju przedmioty, dlatego warto szukać i je pozyskiwać. Odpowiednie podejście do planowania i mocne nerwy to w Dark Souls II zdecydowane atuty, a precyzyjne i konsekwentne trzymanie się swojego planu są naprawdę godne pochwały.